Анализ на началните страници на 57 онлайн магазина

789 преглеждания
 

Всеки уеб сайт има начална страница. Началната страница се различава от всички други страници и служи като отправна точка на уеб сайта.

Добре изградената начална страница ще създаде добро първо впечатление за всички, които посещават сайта.

Ползваемост на началните страници на 57 уеб сайта за електронна търговия

Важно е да се гарантира, че началната страница:

  • Съобщава ясно целта на уеб сайта и показва всички налични основни опции.
  • Разполага с всички функции очаквани от една начална страница.
  • Изглежда като начална страница за потребителите.

Потребителите трябва да разберат дали са на правилното място и ако да, как могат да продължат, за да изпълнят задачата си на вашия сайт.

Дизайн на уеб сайт за електронна търговия

Дизайнерите на уеб сайтове за електронна търговия трябва да вземат предвид много неща в сравнение с дизайнерите на информационни уеб сайтове.

Електронните магазини (познати като онлайн магазини) спадат към една от основните категории уеб сайтове - транзакционни уеб сайтове. Те обикновено са структурирани по йерархичен начин, базиран на страници, подобно на информационен уеб сайт. Но освен информационно съдържание страниците съдържат функционални елементи със сложно поведение.

В случая на онлайн магазин тези функционални елементи включват количката за пазаруване, функциите за плащане и възможността за запазване на потребителски профил.

Някои сайтове за пазаруване разполагат и с по-сложни и интерактивни инструменти като например „конфигуратори“, които позволяват на потребителите да персонализират или да избират опции, свързани с техните покупки.

Дизайнът на един онлайн магазин е свързан не само със структурата и организацията на елементите, но и с динамичното поведение и промените в елементите в отговор на активността на потребителя.“

Собствениците на електронни магазини често показват продукти, които искат да бъдат видяни от клиентите. Те трябва да решат колко продукти да се показват на началната страница, ако има такива, или дали вместо това да насочват хората към основни категории.

Посетителите пристигат на тези транзакционни уеб сайтове или в търсене за закупуване на определен продукт или за разглеждане. Уеб сайтовете трябва да помогнат на посетителите да направят и двете.

Изборите за оформление, цвят и навигация, общи за всички уеб сайтове, променят ефекта от уеб сайтовете за електронна търговия по различни начини. Използването на любимите ви цветове в личния ви блог е едно. Използването на едни и същи цветове за установяване на доверие сред посетителите и привличане на вниманието към призивите за действие е съвсем друго.

Съществуват множество международни стандарти за ползваемост, насоки и най-добри практики за ефективен уеб дизайн за всички тези аспекти. Такива например са концепцията за ползваемост изложена в ISO 9241-11, принципите на диалог и взаимодействие определени в ISO 9241-110 и ISO 9241-125.

Процес на анализ

Избрахме 57 уеб сайта за електронна търговия и анализирахме всяка начална страница по следните основни критерии:

Началната страница на сайта има запомнящ се URL адрес

При създаването на търговската марка е добре да се отчитат и редица търговско-психологически изисквания към нея.

Едно такова изискване е, че търговската марка трябва да е лесно различима и разпознаваема сред други марки. Трябва лесно да се произнася, лесно да се пише и лесно да се запомня.

Началната страница на сайта има запомнящ се URL адрес

От гледна точка на ползваемостта, това ще подпомогне потребителите когато дойде моментът да потърсят сайта ви в интернет или да въведат директно URL адреса на уеб сайта в браузъра. Независимо дали това действие се извършва на настолен компютър или мобилно устройство.

Началната страница е професионално проектирана и ще създаде положително първо впечатление за целият сайт

Отнасяйте се към началната си страница като към ключ предаващ качеството на вашия сайт. Началната страница е може би най-важната страница в уеб сайта.

Едно проучване установи, че когато са помолени да намерят висококачествени уеб сайтове, около половината от времето участниците в него са наблядавали само началната страница.

Началната страница е професионално проектирана

Няма да получите втори шанс да направите добро първо впечатление на един потребител. Дизайнът на началната страница трябва да насърчи хората да проучат сайта.

Началната страница съобщава ясно и на видно място каква е целта на уеб сайта.

Съобщавайте целта на уеб сайта на ясно и видно място на началната страница. Например чрез слоган, визия, мисия или няколко думи за добре дошли.

В рамките на 4-5 секунди уеб сайтът трябва да отговори на въпроса "Какво предлага този сайт?". Придържайте се към ясно и просто заглавие. Без грешка при произнасяне.

3. Началната страница съобщава ясно и на видно място каква е целта на уеб сайта

В някои случаи целта на даден уеб сайт лесно се подразбира. В други случаи може да се наложи изрично да се посочи чрез използване на кратък текст или слоган. Не очаквайте потребителите да четат много текст или да щракват с мишката някъде в сайта, за да определят неговата цел.

Информация, която потребителите искат да виждат на началната страница

Информацията, която потребителите искат да виждат на началната страница на уеб сайта на търговеца включва:

4.1. Ясно показан телефонен номер за контакт и обратна връзка.
4.2. Ясно показана връзка към физически обекти (магазини).
4.3. Имейл за контакт и обратна връзка.
4.4. Опция или индикатори за чат на живо.
4.5. Кратко резюме за бизнеса и неговия основен фокус.

Информация, която потребителите искат да виждат на началната страница

4.6. Кратко резюме за екипа и сътрудниците.
4.7. Списък с партньори.
4.8. Списък с предлагани търговски марки и връзка към всички търговски марки.
4.9. Препоръки от доволни клиенти.
4.10. Икони на социални мрежи или показва социална активност.
4. 11. Опция за записване за получаване на електронен бюлетин.

Ограничаване на количеството текст написан в проза

Първото действие на повечето потребители е да сканират началната страница за заглавия на хипервръзки и основни заглавия.

Изисквайки от потребителите да четат големи количества проза може да ги забави значително или те да избегнат четенето на текста изобщо.

Хубаво е да се обърне внимание на голямото количество данни, което бомбардира потребителя.

Ограничаване на количеството текст написан в проза

Присъстват кратки списъци с наскоро добавени елементи и те са поставени на видно място

Потребителите биха се поинтересували дали компанията зад сайта е активна към момента на посещението им. Т.е. не е в процес на застой или ликвидация например.

Ако съдържанието е "свежо", актуализира се сравнително често и сайтът включва наскоро публикувано съдържание – потребителите ще бъдат по-спокойни.

Присъстват кратки списъци с наскоро добавени елементи и те са поставени на видно място

Основните критерии за оценяване включват:

  • „Въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти.
  • Статични маркетингови предложения под формата на банери.
  • Секция с нови продукти и линк към всички нови продукти.
  • Секция с най-продавани продукти.
  • Секция с най-популярни продукти (ТОП продукти).
  • Секция с нови промоции.
  • Секция с актуални блог публикации.

Мисловни модели: Определени елементи принадлежат на определени места

„Важно е уеб сайтовете да са проектирани така, че потребителите да могат да предскажат как ще работят нещата и къде ще бъдат разположени определени елементи.“

Когато гледат корицата на списание хората са свикнали да търсят в горната част името му, дата на издаване някъде наблизо (или месец, ако се издава на месечна основа), бързо последвани от акцентите в новия брой. Кориците на книгите могат да се различават по техния стил, вложени материали и дизайн, но някои неща за тях винаги са предвидими, като заглавие, автор, издателство.

Списанията притежават обичайно срещащи се елементи, които хората интуитивно разбират като заглавие и дата на броя в горната част, интересни заглавия и/или имена на автори изписани под техните статии. Точно както списанията, така и уеб сайтовете имат свои собствени обичаи, които хората възприемат без да трябва да им се обяснява.

По същия начин хората имат определени очаквания когато посетят даден уеб сайт. Очаквания, които, ако не са изпълнени, могат да им докарат проблеми с разбирането на това как работи той.

Основните критерии за оценяване включват:

7.1. Осигурете лесен достъп до началната страница от всяка друга страница в сайта.
7.2. Всички основни категории са показани.
7.3. Ясно показана връзка към количката.
7.4. Ясно показана връзка към списък с желани продукти.
7.5. Началната страница съдържа поле за търсене.

Мисловни модели: Определени елементи принадлежат на определени места

7.6. Опцията за Вход e в горният десен ъгъл на страницата.
7.7. Началната страница съдържа опция за Избор на език.
7.8. Началната страница съдържа опция за Избор на държава.
7.9. Началната страница съдържа опция за Избор на валута.

Таблица с всички критерии за оценяване

Избор на уеб сайтове

Уеб сайтовете бяха избрани с оглед на по-широката им употреба и популярност сред населението. Насочихме се към средни и големи онлайн магазини в няколко индустрии. Разглеждахме уеб сайтовете само на български език.

След внимателен преглед и подбор в крайна сметка получихме 57 уеб сайта. Не сме взели решение за този номер предварително. Достигнахме до него след като съставихме по-дълъг списък, от който премахнахме някои уеб сайтове по различни причини.

Имахме нужда от достатъчно, за да направим данните значими, но не толкова много, че да не можем да обработим данните в разумен период от време.

Разгледахме онлайн магазини в различни индустрии и ги обобщихме в 6 основни категории спрямо интересите на потребителите.

Проявихме известна субективност като ги групирахме по този начин. Например SportDepot продава облекла и обувки, но тъй като продава и спортно оборудване и темата на уеб сайта основно е ориентирана към спорт, ние го разгледахме като част от категорията „Отдих и спорт“.

Категории онлайн магазини

В следващите раздели ще анализираме уеб сайтовете въз основа на теория, насоки и най-добри практики.

Категория #1: Забавление

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Концерти, музикални фестивали, театър
  • Книги, комикси, списания
  • Игри
Група #1: Забавление

1. Деветте електронни магазина в тази категория се представят добре като цяло по първия критерии – запомнящ се URL адрес.

URL адрес (брой символи)

Добра запаметяемост на URL адреса се постига, ако дължината му е до 7 знака. При увеличаването й на 10 знака, запаметяемостта намалява с около 15%. При преминаване на границата от 10 знака - с 18%.

Впечатление прави bookoholic.net, чиито URL адрес понякога може да се обърка с bookaholic.net. Това е и единственият онлайн магазин, чиито домейн от най-високо ниво е различен от .bg.

2. По втория критерии ticketportal.bg е единственият уеб сайт, чиито основен фокус е добре да се пренесе върху цялостното оформление и визуалния дизайн на началната страница.

При bilet.bg, pulsar.bg и bookaholic.net се наблюдават някои пречки, които биха затруднили потребителите да постигнат своите цели. Например началната страница на bilet.bg дори не съдържа елемента Количка. Потребителите, които посещават за първи път този уеб сайт за електронна търговия, биха си направили извода, че не могат да се поръчват билети онлайн.

Снимка на екрана на началната страница на ticketportal.bg
Начална страница на Ticketportal.bg

3. Много потребители губят време, защото не разбират целта на даден уеб сайт. При 100% от сайтовете в категория Забавление целта се подразбира. Три от деветте уеб сайта подпомагат начинаещите потребители като използват и слоган: ticketportal.bg, ozone.bg и bookaholic.net.

Съобщаване на целта на уеб сайта

4. Само два от деветте сайта в тази категория показват телефонен номер за контакт и обратна връзка. Това са orangecenter.bg и bookoholic.net.

Orangecenter: Показване на телефонен номер за контакт

Въпреки че Хеликон разполага с не малко на брой физически магазини в страната, началната страница на техния сайт за електронна търговия не показва ясно връзка към тях. Опция за чат на живо и кратко резюме на бизнеса предлага единствено ozone.bg. Нито един от уеб сайтовете не включва кратко резюме за екипа и сътрудниците или препоръки от доволни клиенти.

5. Всички уеб сайтове се справят добре с предизвикателството за ограничаване на количеството текст написан в проза.

6. Статични маркетингови предложения под формата на банери отсъстват изцяло от началните страници на bilet.bg и bookoholic.net. Седем от деветте уеб сайта използват „въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти. Секция с нови промоции присъства на началните страници на ozone.bg, helikon.bg и pulsar.bg.

Секция с нови промоции в ozone.bg
Секция с промоции в ozone.bg

Струва си да се отбележи, че единствено началната страница на оrangecenter.bg съдържа секция с актуални блог публикации.

Orangecenter.bg: Секция с актуални блог публикации
Актуални блог публикации в orangecenter.bg

7. Всичките девет уеб сайта в категория Забавление използват фиксиран елемент като логото за връщане към началната страница. В допълнение, точно под логото, helikon.bg осигурява и текстови хиперлинк за успешно завършване на тази задача.

helikon.bg осигурява и текстови хиперлинк за връщане към началото

Начинаещите потребители, които посещават за първи път началната страница на ozone.bg, ще разберат откъде да започнат, тъй като тя показва почти всички основни категории – Играчки, Видео игри, Пъзели, Електроника и др.

Временното събиране на предмети е нещо, което правим през цялото време от нашето ежедневие. Потребителите имат нужда от място, където временно да съберат набор от елементи за по-късна употреба. Връзка към списък с желани продукти показват ясно само два уеб сайта – ozone.bg и orangecenter.bg.

Връзка към списък с желани продукти: ozone.bg и orangecenter.bg.

Въпреки че функцията за търсене не е основният начин за достъп до информацията в един уеб сайт, потребителите имат нужда да намерят определена страница. От деветте електронни магазина само началната страница orangecenter.bg не съдържа поле за търсене.

Опцията за Вход в системата не е в горният десен ъгъл на страницата при три от уеб сайтовете – ticketportal.bg, pulsar.bg и bookocholic.net.

Категория #2: Пазаруване и мода

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Дрехи и модни аксесоари
  • Играчки
  • Красота
Група #2: Пазаруване и мода

1. Тази категория обхваща прегледа за ползваемост на началната страница на шестнадесет онлайн магазина.

URL адрес (брой символи)

От всички уеб сайтове най-много се откроява URL адреса на Caramella Fashion, който е и с най-голяма дължина. Начинаещите потребители е много вероятно да срещнат трудности при запомняне и въвеждане на адреса на сайта в браузъра.

Въпреки че домейна comsed.net е кратък и се състои само от шест символа, той може да се обърка с comset.net или komsed.net.

URL адресът на hippoland.net може да се обърка с hipoland.net, hipolеnd.net или пък hippolend.net. Напълно възможно е начинаещите потребители да не знаят изобщо английски език.

2. Всички уеб сайтове се справят добре с предизвикателството за създаване на положително първо впечатление.

3. Повечето хора, които „сърфират“ или търсят в интернет, ще отделят много малко време на всеки сайт. Четири от онлайн магазините в категория Пазаруване и мода използват кратък текст или слоган, който е поставен на видно място. Това са:

  • Shopsector.bg
  • Comsed.net
  • Hippoland.net
  • Rayatoys.com
Кратък текст или слоган: shopsector.bg, comsed.net, rayatoys.com, hippoland.net

4. Два уеб сайта за електронна търговия не предоставят телефон за обратна връзка на началната страница. Това са kosa.bg и differenta.bg.

50% от сайтовете показват връзка към физическите си магазини. Четири от общо шестнадесет сайта разполагат с опция за чат на живо: shopsector.bg, kidso.bg, vegatoys.com и kosa.bg.

Кратко резюме за бизнеса и неговия основен фокус присъства на началните страници на 18.75%. Кратко резюме за екипа и сътрудниците може да се види единствено на caramella-online.com.

Над 70% от онлайн магазините в тази категория са включили списък с предлагани търговски марки. Само три уеб сайта акцентират върху препоръки от доволни клиенти.

5. Всички уеб сайтове се справят добре със задачата за ограничаване на количеството текст написан в проза.

6. „Въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти използват 75% от сайтовете. Статични маркетингови предложения под формата на банери могат да се открият на 62.5% от онлайн магазините в тази категория. Пример за съчетаване на двата подходата лесно се забелязва на rayatoys.com.

Маркетингови акценти и предложения на rayatoys.com

Само 12.5% от електронните магазини не предлагат секция с нови продукти на началната си страница. Анализът показва, че на 25% от електронните магазини има секция с най-популярни продукти. На 75% от сайтовете може да намерите секция с нови промоции. 68.75% от сайтовете съдържат секция с актуални блог публикации.

7. Петнадесет от общо шестнадесет онлайн магазина осигуряват лесен достъп до началната страница. Caramella-online.com е сайтът, който не предоставя опция за връщане към началната страница.

Едно любопитно дизайнерско решение, което ни изненада, е начинът, по който функционира логото на kosa.bg. При посочване с мишката върху него се появява падащо меню, което закрива главната навигация на сайта.

При посочване с мишката върху логото на kosa.bg се появява падащо меню

Всички основни категории са добре показани при три онлайн магазина: kidso.bg, beautymall.bg и notino.bg.

Kidso.bg: Част от основните категории на началната страница
Kidso.bg: Част от основните категории на началната страница

При 37.5% от сайтове за електронна търговия в категория Пазаруване и мода се наблюдава отсъствие на връзка към списък с желани продукти. Единствено началната страница на aboutyou.bg не съдържа поле за търсене.

Категория #3: Хобита и дейности

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Дом и градина
  • Домашни любимци
Група #3: Хобита и дейности

1. Седемнадесетте електронни магазина в тази категория се представят добре като цяло по този критерии.

URL адрес (брой символи)

Пет от URL адресите съдържат тире, което би затруднило в известна степен начинаещите потребители при въвеждане на адресът в браузъра.

2. След като оценихме началните страници по втория критерии установихме, че 58.82% от тях биха насърчили начинаещите потребители да проучат сайта по-обстойно.

3. Целта на 82.35% от уеб сайтовете лесно се подразбира.

При 41.17% от сайтовете за електронна търговия в категория Хоби и дейности се наблюдава присъствие на слоган близо до логото на компанията.

Кратък текст или слоган: praktiker.bg, baniastil.com и още

4. Телефонен номер за обратна връзка липсва само при два уеб сайта: praktiker.bg и zoomagazin.eu. Връзка на началната страница към физически обекти няма при vivre.bg и mebeli.bg. Началните страници на 58.82% от сайтовете не показват директно имейл за контакт. Четири от общо седемнадесет онлайн магазина предлагат опция за чат на живо.

Категория Хоби и дейности: Налична опция за чат в онлайн магазини

Кратко резюме за бизнеса и неговия основен фокус може да се прочете на baniastil.com, gaudi-ds.com, aiko-bg.com, petmall.bg и happypaws.bg.

47.06% от сайтовете са включили списък с предлагани търговски марки. При mebeli.bg и zoomagazin.eu присъстват препоръки от доволни клиенти. Всичките седемнадесет онлайн магазина предлагат възможност за записване за получаване на бюлетин.

5. Количеството текст написан в проза е ограничено на началните страници на сайтовете в тази категория.

6. Актуалните маркетингови предложения на 35.29% от сайтовете са представени чрез обединяване на „въртележка“ от слайдове и статични рекламни банери. Началната страница на avlonbg.com не използва нито един от споменатите подходи.

Секция с нови продукти се забелязва ясно на 58.83% от сайтовете. Шест онлайн магазина използват секция с най-продавани продукти и нито един не е включил такава с най-популярни артикули.

Близо 30% не показват секция с нови промоции. Секция с актуални блог публикации липсва на осем от уеб сайтовете.

7. Всички разглеждани уеб сайтове осигуряват лесен достъп до началната страница и показват ясно връзка към количката. Основните категории са показани на 41.18% от сайтовете.

Gaudi-ds.com: Част от основните категории на началната страница
Gaudi-ds.com: Част от основните категории на началната страница

Девет сайта съдържат връзка към списък с желани артикули. Поле за търсене присъства на 76.47% от електронните магазини.

Опцията за вход нe е в горният десен ъгъл на началната страница единствено на baniastil.com. Любопитна констатация тук е, че не открихме как един начинаещ потребител може въобще да влезе в профила си.

Категория #4: Отдих и спорт

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Отдих на открито
  • Спорт
Група #4: Отдих и спорт

1. Средната дължина на URL адресите на сайтовете в категория Отдих и спорт е 10.4 символа. Въпреки това имената на сайтовете се запомнят относително лесно.

Единствено basecamp-shop.com съдържа тире при изписване.

URL адрес (брой символи)

2. Всички уеб сайтове се справят добре с предизвикателството за създаване на положително първо впечатление.

Категория Отдих и спорт: Създаване на положително първо впечатление

3. Въпреки че сайтовете в тази категория добре предават своята цел на потребителите, интересна констатация тук е, че нито един от анализираните уеб сайтове не използва слоган.

4. Два уеб сайта не показват ясно телефонен номер за контакт и обратна връзка. Това са campingrocks.bg и basecamp-shop.com. Връзка към физически обекти присъства на три от петте сайта. Нито един онлайн магазин в тази категория не съдържа опция за чат на живо, кратко резюме за бизнеса или препоръки от доволни клиенти.

Списък с предлагани търговски марки не присъства на началната страница на stenata.com и basecamp-shop.com.

5. Количеството текст написан в проза е ограничен до минимум и на петте сайта.

6. Всичките сайтове използват „въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти. Четири от тях се възползват и от статични рекламни банери. Секция с най-продавани продукти присъства само на sportvision.bg.

Пример за „въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти
Sportvision.bg: Секция с най-продавани продукти

Секция с нови промоции се среща на четири от разглежданите сайтове. Секция с най-популярни продукти отсъства от всички. Актуални блог публикации присъстват на campingrocks.bg и stenata.com.

7. Разглежданите сайтове в категория Отдих и спорт:

  • Осигуряват лесен достъп до началната страница.
  • Ясно показват връзка към количката.
  • Ясно показват връзка към списък с желани продукти.
  • Опцията за Вход e в горният десен ъгъл на страницата.

Началните страници на sportdepot.bg и sportvision.bg съдържат поле за търсене. Три от магазините предлагат опция за избор на език.

Категория #5: Технологии и компютри

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Черна и бяла техника
  • Компютри
Група #5: Технологии и компютри

1. Средната дължина на URL адресите на сайтовете в категория Технологии е 7.8 символа. Имената на сайтовете се запомнят лесно.

Впечатление прави домейна tehnomix.bg, който в сравнение с първите три сайта от таблицата се изписва не с „ch“, а само с „h“.

URL адрес (брой символи)

2. За 77.7% от сайтовете може да се твърди, че началната им страница създава положително първо впечатление на начинаещите потребители. Reset.bg и jarcomputers.com са сайтовете, които не могат да се причислят към последната спомената цифра.

Началната страница е ключ за предаване на качеството на вашия уеб сайт. Няма да получите втори шанс да направите добро първо впечатление на един потребител.

Начални страници на Reset.bg и Jarcomputers.com, Юни 2021г
Начални страници на Reset.bg и Jarcomputers.com

3. Всички уеб сайтове добре предават своята цел на потребителя. Четири уеб сайта използват слоган. Това са:

  • Technopolis.bg - „Прави живота по-хубав“
  • Technomarket.bg - „Зареди с емоции“
  • Tehnomix.bg - „Ние мислим за вас“
  • Ardes.bg - „Твоят ИТ експерт“
Кратък текст или слоган: tehcnopolis.bg, technomarket.bg, tehnomix.bg, ardes.bg

4. Телефонен номер за контакт и обратна връзка отсъства от началните страници на technomarket.bg, reset.bg и jarcomputers.com. Връзка към физически магазини присъства на всички сайтове от тази категория. Имейл за контакт има на началните страници на tehnomix.bg и zora.bg. Опция за чат на живо предоставят zora.bg, plesio.bg и ardes.bg.

Кратко резюме за бизнеса, неговия основен фокус и информация за екипа присъства само на tehnomix.bg и ardes.bg.

Списък с предлагани търговски марки има на началните страници на technomarket.bg и tehnomix.bg, въпреки че липсва връзка за преглед на всички брандове. Препоръки от доволни клиенти са включени само на ardes.bg.

Секция с препоръки от доволни клиенти на ardes.bg
Ardes.bg: Мнения от доволни клиенти

Икони на социални мрежи или социална активност отсъства единствено от уеб сайта на reset.bg.

5. Всички уеб сайтове се справят добре със задачата за ограничаване на количеството текст написан в проза.

6. „Въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти в комбинация със статични маркетингови предложения под формата на банери използват 55.5% от сайтовете. Секция с нови продукти присъства единствено на technomarket.bg.

Секция с нови предложения в technomarket.bg
Technomarket.bg: Секция с нови продукти

7. И деветте сайта осигуряват лесен достъп до началната страница от всяка друга страница. Осем сайта ясно индикират връзка към количката. Изключение прави reset.bg. Всички основни категории са показани единствено на електронния магазин на plesio.bg.

Връзка към списък с желани артикули присъства на technopolis.bg, tehnomix.bg и ardes.bg. 100% от сайтовете показват поле за търсене на началната страница. Опцията за Вход нe е в горният десен ъгъл на страницата при techmart.bg и reset.bg.

Категория #6: Превозни средства

В този раздел ще разгледаме ползваемостта на началните страници на уеб сайтове свързани със следните интереси:

  • Автомобили
  • Мотоциклети
  • Скутери
Група #6: Превозни средства

1. Двата уеб сайта за електронна търговия в тази категория имат кратки и запомнящи се URL адреси.

URL адрес (брой символи)

2. Като цяло дизайна на началните страници на maslata.bg и maxcar.bg би насърчил начинаещите потребители да продължат с тяхното проучване.

3. Потребителите биха разбрали по-бързо целта на maslata.bg тъй като ясно се вижда слогана „Всички масла на едно място“, намиращ се точно под логото. В допълнение присъства и кратък текст за добре дошли.

Целта на maxcar.bg би се разбрала по-бавно само от слогана, който гласи „Истински цени за истински хора“. Отсъства и кратък пояснителен текст.

Кратък текст или слоган: maslata.bg, maxcar.bg

4. И двата онлайн магазина покриват критериите за:

  • Ясно показан телефонен номер за контакт.
  • Имейл за контакт и обратна връзка.
  • Опция или индикатори за чат на живо.
  • Кратко резюме за бизнеса и неговия основен фокус.

Въпреки че на началните им страници са показани под една или друга форма адреси на физически обекти, липсва ясна връзка към страница с всички физически магазини.

Списък с предлагани търговски марки присъства и на двата уеб сайта, но липсва връзка към всички предлагани търговски марки. Началните им страници не съдържат препоръки от доволни клиенти. На maxcar.bg има опция за записване за получаване на електронен бюлетин, докато на maslata.bg такава опция отсъства.

5. Началната страница на maslata.bg изисква от потребителите да четат големи количества проза, което може да ги забави значително или те да избегнат четенето на текста изобщо. Maxcar.bg се справя значително добре по този показател.

6. Началната страница на maslata.bg използва комбинация от „въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти и статични маркетингови предложения под формата на банери. Такива отсъстват от сайта maxcar.bg.

Секция с най-популярни продукти и такава с най-нови се забелязват само на maslata.bg. Началните страници на двата сайта съдържат секция с блог публикации.

Снимка на екрана на началните страници на maslata.bg и maxcar.bg
Начални страници на maslata.bg и maxcar.bg

7. Maxcar.bg не осигурява лесен достъп до началната страница - липсва текстова хипервръзка към нея, а върху логото не може да се щраква с мишката. Maslata.bg предоставя и двете опции. Основни категории продукти присъстват частично на maxcar.bg.

Началните страници на двата сайта съдържат:

  • Опция за Вход, която e в горният десен ъгъл на страницата.
  • Поле за търсене.
  • Връзка към количката.
Таблица с всички критерии

Обобщение на резултатите

Както очаквахме, този анализ не винаги дава готова рецепта за това как да се проектира началната страница на един уеб сайт за електронна търговия.

Наблюдават се обаче много сходни модели на дизайн.

1. URL адреса на началната страница на типичният уеб сайт за електронна търговия в това изследване съдържа средно 9 знака. Имената на повечето уеб сайтове (67%) лесно се запомнят.

2. Началната страница е професионално проектирана и ще създаде положително първо впечатление за целият сайт:

  • Близо 65% от уеб сайтовете се справят добре с този критерии.
  • При 30% от уеб сайтовете се срещат някои притеснения.
  • Останалите 5% от уеб сайтовете не се справят добре и трябва да положат усилия за създаване на положително първо впечатление.
Началната страница създава ли положително първо впечатление

3. Началните страници на 82% от разгледаните онлайн магазини съобщава ясно каква е целта на уеб сайта.

4. Информация, която хората искат да виждат на началната страница.

  • Телефонен номер за контакт показват ясно 67% от уеб сайтовете.
  • Връзка към физически обекти (магазини) показват ясно 54% от уеб сайтовете.
  • Около 46% от уеб сайтовете показват имейл за контакт на началната страница.
  • Близо 9% от онлайн магазините предлагат опция за чат на живо.
  • Кратко резюме за бизнеса и неговия основен фокус присъства на 25% от сайтовете.
  • Кратко резюме за екипа и сътрудниците може да се прочете само на 7% от разгледаните сайтове.
  • Списък с предлагани търговски марки присъства на началната страница на 46% от онлайн магазините.
  • Препоръки от доволни клиенти се използват от 11% от сайтовете.
  • Близо 62% от уеб сайтовете предлагат опция за записване за получаване на електронен бюлетин.
Информация, която хората искат да виждат на началната страница

5. При над 95% от уеб сайтовете за електронна търговия количеството текст написан в проза е ограничен.

      6. Присъстват кратки списъци с наскоро добавени елементи на началната страница и те са поставени на видни места.

      • „Въртележка“ от слайдове с актуални маркетингови акценти присъства на 79% от уеб сайтовете.
      • Статични маркетингови предложения под формата на банери се срещат на 63% от началните страници.
      • Секция с нови продукти има на 63% от онлайн магазините.
      • Близо 30% съдържат секция с най-продавани продукти.
      • Секция с най-популярни продукти (ТОП продукти) присъства на 19% от сайтовете.
      • На около 68% се забелязва секция с нови промоции.
      • Половината от разгледаните онлайн магазини включват секция с блог публикации на началната страница.
      Присъстват кратки списъци с наскоро добавени елементи

          7. Мисловни модели: Опрeделени елементи принадлежат на определени места.

          • Лесен достъп до началната страница осигуряват над 96% от сайтовете.
          • Всички основни категории са показани на 21% от уеб сайтовете.
          • Връзка към количката присъства на над 96% от транзакционните сайтове.
          • Близо 53% от онлайн магазините ясно показват връзка към списък с желани продукти.
          • 84% от началните страници съдържат поле за търсене.
          • Опцията за Вход e в горният десен ъгъл на близо 90% от страниците.
          Опрeделени елементи принадлежат на определени места
           
          Публикувано в: Електронна търговия
          Александър Цонев

          Дизайнер на потребителско изживяване в Алистал. UX одитор на онлайн магазини и експерт по ползваемост.