Коронавирусът и трансформацията на електронната търговия в България през 2020г
Пандемията от COVID-19 оказа значимо влияние върху всички аспекти от живота на човека и се отрази съществено върху начина му на пазаруване.
Разпространението на коронавируса в световен мащаб не подмина и България, като стана причина за затваряне на търговски площи и обекти, обществени институции, производствени отдели в промишлени предприятия и много офиси на фирми от малкият и средният бизнес.
Редица браншове изпитаха затруднения:
- Хотелиерство и ресторантьорство
- Туризъм
- Транспортни услуги
- Строителство
- Музикални събития
- Културни събития
- Спортни прояви
- Кино индустрията
- И много други
Нарушени и забавени бяха логистичните вериги за доставка на стоки и услуги, ограничено беше свободното движение на хора, освободени бяха много работни места.
Пандемията създаде страх от пазаруване във физически магазини.
По тази причина електронната търговия (продажба на стоки и услуги онлайн) се очертава като основен инструмент в подкрепа на борбата срещу COVID-19 и безработицата.
Онлайн пазаруването помага да се избегне личен контакт и да се намали рискът от излагане на вируса.
Това доведе до скок в продажбите на частни лица, които купуват стоки и услуги по интернет за лични цели.
Страхът от заразяване принуди потребителите да използват възможностите на онлайн пазаруването.
Какво показват данните
По официални данни на НСИ, актуални към 20.12.2020г, в условията на пандемия се наблюдава увеличение с близо 10% на дела на електронната търговия в икономиката на нашата страна спрямо 2019 г.
Данните на грифаката по-долу са за лица, които са купували стоки и услуги по интернет за лични цели през последните пет години.
Тази тенденция се очаква да се запази и през 2021г. Смята се, че при продажбите на хранителните стоки, хранителни добавки и витамини, електрониката и при почистващите препарати увеличението е над 40-50%, а в някои сектори и доста повече.
По прогнозни данни на Българска Е-комерс Асоциация онлайн продажбите на стоки или услуги достига 974 млн. евро за 2020 г.
Електронната търговия: "Спасителен пояс" за микро и малкият бизнес
В тези условия се наложи компаниите не само в България, но и по целият свят бързо да адаптират бизнес моделите си за справяне с последиците от пандемията.
Много B2B и B2C компании бързо добавиха функционалност за извършване на електронна търговия, за да поддържат потока от поръчки.
Имайки предвид, че този тип търговия се осъществява най-вече чрез настолни компютри и мобилни устройства, предлагането на адаптивен уеб сайт с добро ниво на ползваемост допринася за бързо и по-ефективно обслужване на клиентите.
Търговците все повече се налага да инвестират в иновационни продукти и услуги, и развитие на дигиталния маркетинг с цел усъвършенстване на бизнес процесите.
По неофициални данни, броят на онлайн магазините у нас през 2019 г. е бил около 12500, а през 2020 г. - около 18700 хиляди. Това означава, че са отворени около 6200 нови магазина.
При така нарасналия брой на онлайн магазините, естествено се увеличи и конкуренцията между тях.
За да бъдат по-разпознаваеми сред потребителите и по-ангажиращи тяхното внимание, бизнес организациите и лицата отговорни за управлението им са изправени пред възможността за определяне на бюджет за подобряване на дизайна на потребителското изживяване.
Същевременно стана ясно, че по време на криза електронната търговия може да помогне за запазването на работни места.
Софтуерните специалисти относително лесно преминаха на работа от вкъщи, учителите и преподавателите в университетите продължиха да работят в онлайн режим посредством интернет, компаниите за онлайн поръчка и доставка на храни и други стоки увеличиха персонала си поради нарасналия брой заявки.
Изследвания в ЕС са показали, че профилът на онлайн купувачите предимно са хора на възраст под 62-63 години, работещи и добре образовани, а по-малката част са потребители с по-малка покупателна способност като пенсионерите, безработните и хора с ниско образование и недостатъчни умения за справяне с технологиите на интернет.
Следва да се отбележи, че Европейският съюз прие редица регулаторни правила, засягащи единния цифров пазар, в т.ч. електронната търговия и цифровите плащания.
С цел регулиране и улесняване на трансграничните онлайн бизнес отношения Съюзът прие документи, регламентиращи електронната търговия, подобряването на защитата на потребителите и защитата на личните данни (GDPR), осигуряване на по-добра защита на потребителите от измами и нелоялни търговци, както и относно подобряване на киберсигурността.
В заключение
Трансформацията е почти сигурно постоянна, променяйки начина, по който оперират B2B и B2C компаниите.
Но тази трансформация не е завършена.
Нека не забравяме, че потребителите обичат да видят лично продукта, от лоялност към търговската марка и нейните физически магазини или просто по навик.
Има още какво да се направи.
Дизайнер на потребителско изживяване в Алистал. UX изледовател и UX одитор в сферата на електронната търговия и онлайн хазарта